March 24, 2025

”Kamena devojka” , tajna čuvana u dubini stena kanjona Drine – Podzemni grad Karađorđevića u Malom Zvorniku

Mali Zvornik (kao i ”obični” Zvornik) je samo jedno u nizu tzv. tranzitnih mesta širom ex YU kroz koje veliki broj nas koji češće putujemo prolazimo ceo život, a da osim eventualne ”toalet pauze”, nikada ne stanemo i upoznamo ga malo bolje.

Ima na tom spisku dosta imena – Kumanovo, Slavonski Brod, Novo Mesto, Doboj, Konjic i mnogi drugi toponimi koji su, u velikoj većini slučajeva kod mnogih putnika memorisani na nivou usputnih saobraćajnih znakova.

Ja sam, što slučajno što namerno, u poslednjih 10-15 godina počeo da ispravljam tu ”nepravdu” pa sam dobar deo njih posetio i istražio.

Poseban utisak na sve nas je ostavila poseta tzv. Titovom bunkeru u blizini Konjica, jednoj od najvećih tajni bivše Jugoslavije koja danas predstavlja vrhunsku turističku atrakciju i koja iz godine u godinu privlači sve veći broj posetilaca.

O tom neverovatnom graditeljskom poduhvatu, fascinantnom u svakom slučaju obzirom na sveobuhvatne društvene i istorijske okolnosti vremena u kome je nastao pisao sam u ovom blogu:

”Naoružan” tim, relativno svežim, iskustvom nemalo sam se iznenadio nedavnim saznanjem da nešto konceptualno veoma slično postoji sakriveno u dubokim stenama kanjona Drine u mestu Mali Zvornik u zapadnoj Srbiji.

Kroz Mali Zvornik prolazim duže od pola veka na gotovo svakom putovanju ka Sarajevu/Jahorini, ali i destinacijama u istočnoj BiH, Dubrovniku i crnogorskom primorju, i eto tek je sada, zahvaljujući Podzemnom gradu Karađorđevića kako se zvanično zove ova najnovija turistička atrakcija, došao momenat našeg ”bliskog susreta”. 😊

Zahvaljujući novoizgrađenim autoputevima/brzim putevima Ruma-Šabac i Šabac-Loznica, razdaljina od 140 km koliko ima od Novog Sada do Malog Zvornika može se preći za manje od dva sata, a slična je situacija i ako se dolazi iz pravca Beograda.

Doduše, mi tog našeg izletničkog dana nismo isprobali ovu opciju jer smo pre dolaska u Mali Zvornik obilazili spomen komplekse posvećene bitkama na Mišaru i Ceru, što takođe može biti ideja i drugim ”lutalicama” koji imaju afinitete ka sadržajnijim programima.

Sam objekat nalazi se u blizini centra mesta, između dva mosta preko Drine – dva kilometra nakon međunarodnog graničnog prelaza koji se koristi za putnički i teretni saobraćaj, a 450 metara pre starog, pešačkog mosta.

Ukoliko dolazite iz našeg pravca, objekat se nalazi sa leve strane, nekoliko desetina metara uzbrdo od glavnog puta i do njega vas osim navigacije usmeravaju i postavljena turistička signalizacija.

Objektom upravlja Turistička organizacija Mali Zvornik, za posetu je neophodna najava i dogovor, tako da se treba unapred obavestiti o terminima planiranih obilazaka konkretnog dana.

Obilazak traje oko 45 minuta, a cena ulaznice je 350 dinara.

A, o čemu se zapravo radi?

Tajni projekat kodnog imena ”Kamena devojka” koji je podrazumevao izgradnju skloništa za smeštaj kraljevske porodice Karađorđević i članova vlade u slučaju rata, započet je 1931. godine po nalogu kralja Aleksandra I Karađorđevića.

Radovi su  trajali tri godine, a prekinuti su  nakon atentata na kralja u Marseju 9. oktobra 1934.

Do tog momenta završeno je dve trećine skloništa.

Obzirom na tajnost celog projekta, veoma malo pisanih tragova je sačuvano, pa se o mnogim detaljima danas samo može nagađati.

Ono što je poznato je da su radove izvodili zarobljenici koji su na lokalitet dovoženi sa povezom preko očiju, a da je glavni arhitekta bio ruski stručnjak za kopanje rudnika.

Prokopano je podnožje visoke, strme i šuplje stene, a ukupno  uređena površina bila je 5000 m2, od čega je 3000 m2 korisnog prostora.

Kompleks sadrži 75 prostorija međusobno povezanih lavirintom hodnika ukupne dužine od 1,5 km.

One su bile predviđene za kraljevo ratno komandno mesto i duži boravak nekoliko hiljada ljudi.

Izgrađene su vodovodne i električne instalacije, sistem za ventilaciju i 12 ulaza sa metalnim vratima.

Vlage ima izuzetno malo dok je temperatura konstantno između 14 i 16C.

Originalni sadržaj kompleksa je temeljno opljačkan, a objekat je na nekoliko mesta ”probušen” od strane raznoraznih  ”tragača” za (navodnim) kraljevskim blagom.

Blago je verovatno sa sobom poneo mladi prestolonaslednik Petar II Karođorđević koji je u podzemnom gradu boravio od 7. do 9. aprila 1941. odakle je zauvek napustio Srbiju i begom preko Bosne i Crne Gore dokopao se prvo Grčke pa posle i Londona.

Ako slušate vodiča, pljačku kompleksa su sproveli ”komunisti”, no verzija koja je verovatno bliža istini je da su glavni akteri bili lokalci, nevezano za ideološku pripadnost, koji su prvi došli do spoznaje šta im se u neposrednom okruženju nalazi.

Na vrhu liste onoga što je odneto po svom ekonomsko – kulturološkom značaju su tri pozlaćene, masivne ukrasne ”kraljeve česme”.

U poslednjih nekoliko godina opština Mali Zvornik je uložila sredstva  u adaptaciju prostora koji je danas dostupan turistima – betoniranje, krečenje i opremanje sa predmetima i nameštajem iz tog istorijskog perioda, prikupljenog sa više strana i iz više izvora.

Turistička tura podrazumeva šetnju u dužini od oko 1,4 km, glavnim hodnikom iz koga se račvaju ulazi u različite prostorije – kraljevi apartmani, ambulanta, spavaonice, sala za sastanke, biblioteka, kapela pa čak i kafana.

Ta kafana će u budućnosti biti centralno mesto za hedonistički momenat turističkog obilaska kada će zainteresovani u autentičnom ambijentu moći da konzumiraju odabrano vino iz neke od poznatih vinarija Srbije.

Ima tu još dosta toga što je potrebno urediti i istražiti da bi se zaokružila cela priča na kvalitetan i atraktivan način.

Posebno će biti zanimljivo kada bude bio omogućen pristup podzemnoj crkvi koja je ugrađena u stenu.

Na ulazu u objekat je mala suvenirnica, a ispred nje se zadužuju šlemovi kako bi se izbegli neprijatni udarci u glavu – ulazna vrata u sve bočne prostorije postavljena su dosta nisko.

Sve u svemu, iako je do zaokruživanja celokupne priče oko ovog nesvakidašnjeg i atraktivnog turističkog lokaliteta potrebno još dosta toga uraditi i urediti, ukoliko ste u prilici svakako ga posetite i uživajte u jednoj neobičnoj avanturi povratka u našu burnu prošlost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *