December 11, 2024

Krčedinska ada, safari u srcu Vojvodine

Krčedinska ada, rečno ostrvo na Dunavu koje se nalazi nasuprot poslednjih obronaka Fruške gore na njenoj istočnoj strani, u blizini beščanskog mosta na auto putu Novi Sad – Beograd, jedna je od najegzotičnijih turističkih destinacija u Vojvodini.

Iako geografski pripada Bačkoj ‘’sremačko ime’’ nosi po Krčedinu, selu inđijske opštine u čijoj blizini se nalazi vikend naselje Krčedinski breg, tačno prekoputa ove čudesne prirodne oaze.

Radi se o ostrvu koje je deo Specijalnog rezervata prirode Koviljsko – petrovaradinski rit koje je nastalo kada je Dunav presekao sopstveni meandar.

Jedna je od najvećih dunavskih ada na potezu od ušća Drave do ušća Tise u Dunav.

Obala joj je dugačka oko deset kilometara, površina je oko 9 m2, s tim da varira u zavisnosti od vodostaja Dunava.

Ono to najviše privlači sve većem broju posetilaca je činjenica da se na ovom prostoru mogu videti brojna stada konja, ovaca, mangulica i podolskih goveda, izuzetno retke i neverovatno simpatične autohtone vrste.

Životinje se po celom ostrvu kreću potpuno slobodno i opušteno u nestvarno lepom prirodnom  ambijentu koji podseća na neku afričku savanu.

Dakle, ‘’safari na vojvođanski način’’, samo sa domaćim životinjama…

Verovatno je jedno od prvih pitanja koje svakome padne na pamet – otkud sve te životinje na ostrvu ?

Njihovi vlasnici ih na kraju svake zime prevoze skelama sa kopna na ostrvo koje im služi kao idealan prostor za ispašu tokom toplijih dana, a taj se period iz godine u godinu sve više produžava

Nažalost, dolazi i do vanrednih situacija (kao što je bilo baš ove godine) kada vodostaj Dunava naglo i dramatično naraste pa je hitna evakuacija neophodna.

Mi smo adu posetili početkom septembra, pre nekoliko godina, i uživali u lepom i ne pretoplom danu, što je u ovo vreme surovo vrelih i sve dužih leta čista premija.

Čamac koji nas je prevezao do ostrva polazio je sa malog pristaništa u sklopu čarde ‘’Sidro’’, jednog od najpoznatijih tamošnjih ugostiteljskih objekata.

Najava i rezervacija je obavezna, a do kontakta sam došao preko Turističke organizacije opštine Inđija.

Vožnja traje petnaestak minuta, a posebnu atrakciju predstavlja prolazak ispod impresivnog mosta  – nakon pola veka prelaženja preko njega tada sam ga prvi put doživeo i sa ‘’donje strane’’.

Dužinu boravka na ostrvu sami određujete, a čamdžija se vrati po vas u dogovoreno vreme.

Lutajući ovih dana po internetskim bespućima u potrazi za nekim dodatnim informacijama naišao sam i na podatak da se prevoz na ostrvo vrši iz pomenutog vikend naselja Krčedinski breg u dogovoru sa nekim od lokalaca.

Pretpostavljam da je ta varijanta jeftinija od od ove zvanične koja je baš i nije povoljna, posebno ako se radi o jednom novčaniku.

Manji čamac za petoro bio je 3000 dinara, dok je veći u koji staje dvanaest osoba koštao 6000.

Dakle, isplatljivije je ako se radi o nekoj većoj ekipi.

U vreme kada smo mi bili na adi je postojao jedan improvizovani objekat gde se moglo sesti i (verovatno) nešto popiti, no mi smo se zadovoljili šetnjom, fotografisanjem i mini piknikom u hladovini.

Uprkos tome što ste na adi okruženi stotinama različitih životinja celokupan ambijent odiše mirom, tišinom i nekim posebnim spokojem.

Prirodna ravnoteža i harmonija koja se retko sreće i zato kod mene postoji bojazan od eventalne pojačane turističke valorizacije ovog predivnog mesta.

Znam da je postojala ideja koja, za sada, nije skroz zaživela, gde bi Krčedinska ada trebala da bude polazna tčka za poletanje velikih turističkih balona, nalik na tursku Kapadokiju.

Fotografija preuzeta sa https://topsmestaj.com/putovanja/srpska-kapadokija-letenje-balonom/

Savakako zanimljiva ideja za čiju će realizaciju budući posetioci morati imati malo ‘’dublji džep’’, no utisci sa ove avanture će se sigurno dugo pamtiti.

Poseta Krčedinskoj adi, može se kombinovati sa odlaskom do Starog Slankamena, pitoresknog sela na obali Dunava o čijim zanimljivim sadržajima sam pisao OVDE.

Nije daleko ni selo Kovilj u kome se nalazi nadaleko poznat manastir, čarda ‘’Na kraj sveta’’ odakle se može ploviti po rezervatu prirode u iznajmljenim čamcima i uživati u odličnom ribolovu, a ni do Fruške gore i Novog Sada nema puno.

Sve u svemu, postoje brojne mogućnosti za organizaciju zanimljivih i sadržajnih izleta, a poseta Krčedinskoj adi svakako je nešto što ni jedan pravi ljubitelj prirode ne bi smeo da preskoči.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *