Zahvaljujući mojim dragim prijateljima i saradnicima iz Turističke organizacije grada Kragujevca, imao sam čast i veliko zadovoljstvo da po 15. put budem učesnik Međunarodnog sajma turizma i seoskog turizma koji se održao na Šumadija sajmu u perodu od 31.10. do 01.11.2024. godine.
Tradicionalna dobra atmosfera i susreti sa velikim brojem dragih ljudi, drugara i (nekadašnjih) kolega, ovaj put su, nažalost, ostali u senci jezivih vesti koje su tokom drugog dana sajma, pristigle iz Novog Sada.
Na ovogodišnjem sajmu svoju ponudu predstavilo je oko 70 izlagača (turističke organizacije, agencije, organizatori manifestacija, hoteli, ugostiteljski objekti…) iz Srbije i zemlja našeg neposrednog okruženja.
Termin sajma je ove godine promenjen, pa je sa kraja novembra pomeren na kraj oktobra, da bi se izbeglo poklapanje sa sajmom turizma u Novom Sadu.
Ovaj značajan događaj organizovali su Šumadija sajam i Gradska turistička organizacija Kragujevac, uz pokroviteljstvo grada Kragujevca i Ministarstva za turizam i omladinu.
Sajam je zvanično otvorio Uroš Kandić, državni sekretar u Ministarstvu turizma u Vladi Republike Srbije koji je rekao da je Međunarodni sajam turizma i seoskog turizma u Kragujevcu na neki način uvod za veliki Sajam turizma u Beogradu u februaru.
Kandić je posebno istakao podatak da je ove godine, kroz podsticaje, uloženo 256 miliona dinara u podršku razvoju seoskog turizma u Srbiji što je rezultiralo uvećanjem za čak 57% broja registrovanih seoskih domaćinstava.
Takođe je naglasio podatak da od početka godine do danas imamo više od 3.760.000 turista u našoj zemlji što je za 5% više u odnosu na prošlu godinu, koja je takođe bila rekordna ali i više od dva miliona stranih turista što pokazuje da smo postali atraktivna destinacija i za druge zemlje izvan našeg regiona.
Pristnima su se obratili i Marija Labović, direktorka Turističke organizacije Srbije, Mirjana Milenković, direktorka Turističke organizacije grada Kragujevca i Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika Kragujevca.
U okviru zabavnog programa na centralnoj sajamskoj bini predstavili su se brojni kragujevalki folklorni ansmbli i pevačke grupe, a čitav prateći sajamski program bio je izuzetno sadržajan i zanimljiv.
Od mnogobrojnih prezentacija koje su organizivale turističke organizacije posebnu pažnju privukla je ‘’Jesenja trpeza’’ na štandu Centralne Srbije, a što se izlagača iz Vojvodine tiče, svoj pun doprinos dale su turističke organizacije Žablja i Novog Bečeja
Na atraktivno dizajniranom štandu Žablja upriličena je promocija ‘’Eko avanture’’, plovidbe katamaranom kroz Park prirode Jegrička, kao i manifestacije ‘’Craft Beer Fest’’ uz degustaciju odličnog, domaćeg kraft piva.
Neumorni Novobečejci su za posetioce sajma priredili prezentaciju ‘’Banatskog disnatora’’ – priprema tradicionalnih banatskih zimskih jela (čvarci, kobasice, hurka, meso naštapu), prezentaciju vina sa Bisernog ostrva i demonstraciju pravljenja jesenjih jela i slatkiša (krompirače, ladnjače, pite sa ludajom i višnjama itd.)
Drugog dana, na platou ispred sajma organizovana je izložba popularnih ‘’Fića’’ i tradicionalna manifestacija ‘’Šumadijska čajanka’’, tamičenje u kuvanju vruće rakije.
U okviru stručnog programa, u sali Medija centra, održane su radionice ‘’Podsticajna sredstva za razvoj seoskog turizma’’ i ‘’Povezivanje lokalnih turističkih organizacija i agencija kao predsulsov razvoja destinacija’’, kao i predavanja na teme ‘’Uslovi i način kategorizacije seoskih turističkih domaćinstava’’ i ‘’Prezentacije SPA sadržaja’’.
Ne treba zaboraviti i najšareniji i najraznovrsniji kutak u sajamskoj hali – mini sajam zimncie i drugih, ukusnih đakonija!
Čuvena ‘’Biblioteka kod Miltina’’, restoran kome sa pravom ‘’prišivam’’ epitet hedonističkog bisera Šumadije je još jednom pokazao zašto je neizbežna stanica za svakog ljubitelja dobre hrane koji se zatekne u Kragujevcu.
Kragujevcu, gradu kojeg intimno doživljavam kao najdražu destinaciju Srbiji, uvek ću sa radošću vraćati i jedva čekati novi susret sa tamošnjim dobrim ljudima.