April 29, 2024

Akvarijum u Đenovi – veliko plavetnilo u srcu stare luke

Naša ovogodišnja ‘’uvertira’’ pred zimovanje u Francuskoj, bila je Đenova, predivan i veoma interesantan italijanski grad-luka na Ligurijskom moru.

Posle prošlogodišnjeg Torina, ovaj put smo se opredelili za malo mora, jeste da destinacija nije skroz na logičnoj ruti, no baš zbog toga smo se odlučili da u Đenovi rezervišemo dva noćenja kako bi imali čitav jedan za istraživanje grada.

Uz dosta napora i uprkos jezivom vremenu, uspeli smo svašta da vidimo, pa će priča o znamenitostima ovog grada biti podeljena u nekoliko blogova, a prva turistička atrakcija koju smo posetili bio je nadaleko poznati Acquario di Genova.

Odmah na početku nekoliko praktičnih saveta za one koji dolaze u Đenovu sa namerom da u njoj provedu malo više vremena.

Prva preporuka je da kupite Museum card koja košta 15 eura i omogućava ulaz u 28 gradskih muzeja i galerija, a ujedno je i karta sa kojom se možete voziti gradskim prevozom.

Njeno trajanje je ograničeno na 24 sata, tako da se planiranje šta i gde posetiti treba odraditi blagovremeno i studiozno, u skladu sa afinitetima, a bogami i fizičkom kondicijom.

Ulaznica za akvarijum ne spada pod Museum card, tako da, ukoliko je to moguće, posetu njemu treba obaviti u danu kada niste ‘’zauzeti’’ sa muzejima.

Naravno, sve ovo se radi unapred online, čak se i opredeljujete kako za vreme od kada će vam ‘’startovati’’ Museum card, tako i za termin ulaska u akvarijum.

Sve ovo savremeno ‘’programiranje’’ osmišljeno je zbog velikih gužvi koje su u ovo doba masovnog turizma postale ozbiljan problem na svim iole poznatijim destinacijama.

Mi smo kupli kartu za prvi termin od 10h, pa uprkos tome što se radilo o radnom danu ‘’okupanom’’ sa nezapamćenom količinom kiše petog ovogodišnjeg dana (potpuno van sezone), gužva je bila velika.

Dakle, naoružajte se strpljenjem i spremite za solidnu količinu buke koja će vas pratiti tokom većeg dela razgledanja, jer su deca, što je i logično, najbrojnija i najglasnija grupa posetilaca.

Postoji nekoliko ‘’paketa’’ ulaznica u zavisnosti od sadržaja koje obuhvataju, a mi smo se opredelili za opciju koja je osim obilaska samog kompleksa obuhvatala i ulaz u izmešteni segment ‘’Biosfera’’, kao i uspon panoramskim liftom ‘’Il Bigo’’.

Cena navedene kombinacije je 30 eura za odrasle i 20 eura za decu, što je svakako poprilična svota, no treba imati u vidu da u nekoj opuštenoj varijanti, oni koji imaju dovoljno vremena, mogu ovde provesti ceo dan.

Akvarijum se nalazi u središtu stare luke – Porto Antico, praktično sam centar grada.

Duž cele luke je veliki parking, no mi smo taj dan kroz grad cirkulisali autobusom, čija je stanica na nekoliko desetina metara od ulaza u akvarijum.

Stara luka u Đenovi koja je pre dvadeset godina temeljno renovirana i sređena, svakako je nešto šta svaki turista, nevezano da li ga poseta akvarijumu zanima, obavezno poseti, a ujedno je i odlična stratna pozicija za istraživanje starog gradskog jezgra.

Tu se nalaze brojne druge interesantne i atraktivne turističke tačke, od prelepog Muzeja mora o kome ću pisati u nardnom blogu do velikog drvenog broda, koji je kopija gusarskog broda korištenog za snimanje filma ‘’Pirati’’, u režiji Romana Polanskog i na čijem pramcu se nalazi Neptun, bog mora.

U brojnim tekstovima i putopisnim reportažama naćićete različite podatke o tome kako se veličina Acquario di Genova kotira, ono što je pouzdana informacija da je najveći u Italiji, a što se tiče Mediterana, Evrope i sveta, svakako ulazi u ‘’borbu za najviši plasman’’.

Kao što je spomenuta rekonstrukcija luke rađena prema projektu čuvenog lokalnog arhitekte Renza Piana, tako je i akvarijum njegovo delo.

Sagrađen je za svetsku izližbu EXPO, održanu 1992. godine u čast 500  godina od kada je đenovljanski morepolovac Cristoforo Colombo otkrio tzv ‘’novi svet’’.

Na prostoru od 27 000 m2 izložbenog prostora živi 12 000 životinja (600 vrsta) u ukupno 43 rezervoara ispunjenih sa  6 miliona litara vode.

Postoji 70 različitih ekosistema sa 200 biljnih vrsta.

Zastupljena su praktično sva mora i okeani sveta.

Pre nego što ‘’zaronite’’ u ovo ogromno plavetilo, još jedan savet, naročito za one koji dolaze zimi.

Na ulazu u kompleks, nemojte da vas mrzi, sačekajte na red pred garderobom i ostavite jakne i sve debele stvari jer je u celom prostoru veoma toplo, a i teglenje stvari je prilično zamorno, posebno kada imamo u vidu koliko dugo poseta može da traje.

Prvo na čega posetioci naiđu po ulasku u zgradu akvarijuma je prostorija pod nazivom Plava planeta.

Ovde se na ogromnom platnu prikazuje atraktivno napravljen edukativni film koji naglasak stavlja na važnost vode na planeti za život svih živih bića i ujedno ukazuje na  činjenicu da je more, od antičkih vremena do danas, bilo i ostalo važno sredstvo komunikacije i omogućilo otkrivanje i povezivanje novih civilzacija.

U narednoj prostoriji nalazi se impozantan cilindrični rezervoar visok preko šest metara koji predstavlja pećinu u kojoj caruje murina, okružena škorpionima.

U istoj prostoriji mogu se videti hobotnice i morski konjići.

Laguna sirena je dom lamantina, nežnih biljojeda iz porodice morskih krava.

Ovim simpatičnim bićima opstanak je dramatično ugrožen, a akvarijum u Đenovi jedan je od samo deset evropskih koji održava ovu vrstu.

Svakako da je rezervoar sa ajkulama jedan od najpopularnijih, a osim nekoliko vrsta ovih morskih grabežljivica u istom prostoru mogu se videti i druge zanimljive ribe od kojih je najinteresantnija riba ”testera”.

Rezervoar sa fokama vidljiv je sa dva nivoa, gornji omogućava posmatranje i kada su životinje izvan vode.

Isti je slučaj sa delfinima, koje smo uspeli da vidimo kroz kišom ”okupane” prozore, kako iskaču iz bazena  i grickaju ribe iz ruku čuvara, no ceo program sa njima je svakako mnogo lepše videti po lepom vremenu.

Postoji četiri akvarijuma na otvorenom u kojima ”žive i rade” ova beskrajno draga i šarmantna bića, a sa unutrašnje strane se mogu posmatrati kroz stakleni zid dug 24 metra i kroz podvodni tunel čija je dužina oko 15 metara.

Pingvini, ta gospoda sa najhladnijeg kontinenta, sledeći su koje  susrećemo i zajedno sa nekim vrstama riba i beskičmenjaka predstavljaju Antarktik, po čemu je đenovljanski akvarijum jedinstven u Evropi.

Osim sa Antarktika ovu simpatičku ekipu sačinjavaju i primerci sa Foklandskih ostrva.

Zaboravih napomenuti da na samom ulazu, pre garderobe, sve posetioce fotografiše službeni fotograf, a na kraju razgledanja, svakom ko to želi,  dostupna je  fotografija ukomponovana sa različtim motivima iz akvarijuma.

Niko od nas četvoro nije imao ni najmanju dilemu koju ćemo odabrati za našu zajedničku fotku …

Jedna od najzabavnijih prostorija je ona u kojoj su otvoreni bazenčići po kojima plivaju raže i gde je dozvoljeno posetiocima da ih dodirnu.

Naravno, da je ovo deci veoma privlačno, pa je ovde koncentracija buke i gužve poprilična.

Ja sam uspeo u jednom momentu da namamim ražu i pomazim je po vratu, ponašala se kao da je mačka 😊.

U delu koji prezentuje bogatstvo i raznolikost tropskih krajeva, najviše ćete požaliti ukoliko niste poslušali moj savet i rešili se suvišne garedrobe 😊.

U vrelini tropskih šuma susrećemo se sa mnogobrojnim gmizavcima, insektima, šarenim ribicama i ovde je spektar boja koji nas okružuje, ubedljivo najširi.

Soba sa koralima sadrži tri mala rezervoara, a u centralnom, zahvaljujući specijalnim lampama koje reprodukuju svetlosne uslove veoma slične onima u noći punog meseca, posetioci mogu da se dive posebnom prirodnom fenomenu – fluorescencija korala.

Sada kada ponovo pogledam fotografije koje smo snimili tokom ove naše posete, dolazim do zaključka da su meduze, ta neobična i po ljude neprijatna stvorenja, ispale najfotogeničnije.

U devet rezervoara uz prigodne audio – vizuelne efekte, predstavljene su različite vrste iz mora širom sveta.

Izdvojena od glavne zgrade kompleksa i napravljena na velikom pontonskom poluostrvu, botanička bašta pod nazivom Biosfera, sferna struktura od stakla i čelika, takođe je delo arhitekte Renza Piana.

Ovde se posetioci upoznavaju sa florom i faunom tropskih šuma, ekosistemom kojem zbog ljudske eksploatacije preti potpuno uništenje.

Na relativno malom prostoru smestilo se preko 150 vrsta tropskih  biljaka, od kojih posebnu pažnju privlače drvene paprati, čija je visina najveća na svetu od svih kultivisanih biljaka.

Tu su i primerci biljaka koje čovek koristi u svakodnevnom životu – drvo žvakaće gume, biljka kafe, banana i cimet.

Ipak, najviše pažnje nam je privukao jedan veseli i druželjubivi kakadu, dok  prilikom šetnje kroz Biosferu treba obratiti pažnju da se ne bi zgazio neki od prelepih primeraka ptice ibis, karakteristične ‘’pink’’ boje, koji trčkaraju na sve strane potpuno ignorišući prisutnost brojnih turista.

Da je, već dva puta pominjani, arhitekta Renzo Piano potpuni genijalac, svedoči i poslednja atrakcija koju smo posetili – panoramski lift Il Bigo, sagrađen prema njegovom projektu.

Nekoliko desetina metara udaljen od ulaza u akvarijum, lift, neobične i atraktivne konstrukcije, turiste izdiže na 40 metara visine.

Tokom uspona, panoramska kabina se lagano rotira i pravi pun krug od 360 stepeni uz prigodnu muziku i audio vodiča.

Pogled na luku i staro gradsko jezgro je fantastičan, a utisak nije pokvarila ni uporna i obilna kiša, mada bih zaista voleo da smo sa sobom poneli impresije ispunjene drugačijom ‘’kulisom’’ sastavljenom od sunca i plavog neba.

Možda će i to biti jedan od glavnih motiva za povratak u ovaj prelepi grad, čije zanimljive i bogate sadržaje preporučujem svima da posete i obiđu, ukoliko im se ukaže zgodna prilika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *